Çağrı merkezleri, müşterilerin ya da kullanıcıların firmalar ile ilgili problemlerini dile getirdikleri önemli birimler olarak adlandırılır. Her markanın, kurumsal şirketin ya da operatörün hizmet veren bir çağrı merkezi bulunur. Genellikle çalışanlar gelen çağrıları yanıtlamakta ve müşterilerin problemlerine en hızlı şekilde çözüm bulmaktadır. Çağrı merkezlerinde dış arama (outbound) nedir? sorusunu yöneltenler için ise daha zahmetli bir iş olduğunu söylemek gerekir. Dış aramalar çağrı merkezi görevlileri tarafından gelmekte, müşteri kazanılmasına yardımcı olmaktadır.


İşlem Süresinin Kısalmasına Yardımcı

Çağrı merkezlerinde dış arama yapılabilmesi için müşterilerin iletişim bilgilerine ulaşmak gerekir. Doğru kişiye hizmet verebilmek adına eleme işlemleri ve numaraların bulunması süreci zaman alabilir. Bu noktada çağrı merkezlerinde dış arama (outbound) nedir? Araştırmasında olanlar için geliştirilmiş sistemler bulunur.

 • Otomatik sistem sayesinde, doğru kişiler taranmakta, numaraları belirlenmekte ve otomatik arama sağlanmaktadır.
 • Böyle bir fırsat ile birlikte çalışanlar numara araştırma derdinden kurtularak işlerini daha kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirler.
 • Müşterileri ikna etme ile daha çok uğraşan görevliler, firmalarına katkı sağlarlar.
 • Otomatik arama sistemleri günümüzde pek çok kurumsal firmada ve orta ölçekli işletmelerinde çağrı merkezinde kullanılmaktadır.

Hızlı bir şekilde arama fırsatı: Otomatik arama sistemleri, pratik ve son derece hızlı olduğu için personellere kolaylık sağlar. Bu sayede işten tasarruf eden çalışanlar ürünleri pazarlama konusunda müşteri ile daha çok görüşme yapabilirler.


Firmaların Müşteri Kazanabilmesi Açısından Önemli

Bu tür dış arama hizmetleri, firmaların müşteri kazanabilmesi ve gelir elde edebilmeleri açısından önemlidir. Çağrı merkezlerinin bu noktada kendi kitlelerine uygun müşterilerine ürün pazarlamaları önemli unsurlar arasındadır.

 • Çağrı merkezi dış arama (outbound) nedir? Konusunda bilgi edinenler, pazarlama tekniklerinin nasıl geliştirildiği ile ilgili bilgi sahibi olabilirler.
 • Firmalar, çağrı merkezi çalışanları ile birlikte ürünlerinin daha çok pazarlanmasına katkı sağlamaktadır.
 • Bu sayede hem marka hem de ürünleri daha geniş kitlelere ulaşır.
 • Son dönemde bu tür otomatik çağrı merkezi aramaları sayesinde ürünler daha hızlı bir şekilde pazarlanabilir hale gelmiştir.

Belirtilen özellik, markaların ya da şirketlerin ekonomik kazançlarının artmasına da destek verir.

Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
 • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
 • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
 • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.