İnternet ortamında bilgi depolama sistemi olarak da bilinen bulut bilişim, önemli firmalar için oluşturan yeniliklerden bir tanesidir. İnternet ve bilişim alanında yaşanan teknolojiler sonrasında, oluşturulan bulut teknolojileri, verilerin güvenle saklanmasına yardımcı olur. Neden Bulut Bilişim? Diye soranlar, sitemizde bulunan açıklamaları inceleyerek getirdiği yenilikler konusunda bilgi sahibi olabilirler. Dijital depolama yöntemlerinden bir tanesi olarak da adlandırılan bulut, iş gücünden tasarruf edilmesi açısından son derece avantajlıdır.


Kuruluma Gerek Duyulmaz

Neden bulut bilişim? Araştırmasında olanlara sağladığı en büyük kolaylıklardan bir tanesi, kuruluma gerek duyulmamasıdır. Klasik telefon santralleri oluşturulurken, kablolara ve önemli bir ağ yapısına ihtiyaç vardır. Ancak bulut bilişimde kabloya ve at yapıya gerek yoktur.

 • İnternetin olduğu her ortamda bulut bilişimi kullanmak ve şubeler arasında iletişim sağlamak mümkündür.
 • Böyle bir hizmet ile birlikte firmaların ya da kurumsal şirketlerin maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olunmaktadır.
 • Alt yapı ile uğraşmak zorunda kalmayan şirketler, internetten veri gönderimi ya da depolama hizmetlerinden yararlanarak işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 • Üstelik bilgisayarlardaki hard disk ya da diğer depolama cihazlarına göre bulut, tüm bilgilerin güvenle saklanmasına yardımcı olur.

Hızlı bilgi aktarımı: Bulut bilişim sistemlerinde, bilgiye en hızlı şekilde ulaşmak ve veri aktarımı sağlamak mümkündür. Kullanıcı bilgilerini ve şifrelerini giren kullanıcılar IP alt yapısını destekleyen cihazlar ile verilerine ulaşabilirler.


Verileri Güvenle Korur

Şuan için verileri en güvenli ve uzun süre koruyan yöntemlerden bir tanesi bulut bilişim olarak karşımıza çıkar. Yalnızca belge değil, görüntü, video ve sesin de saklanmasına yardımcı olan bulut sistemi, internetten çalıştığı için verilere ulaşım konusunda herhangi bir aksaklık meydana gelmez.

 • Bir cihaz bozulsa bile diğerinden sisteme giriş yapmak ve verileri aktarmak mümkündür.
 • Neden Bulut Bilişim? Sorusunu yöneltenler, çalışma alanı da geniş olduğundan dolayı rahatlıkla yararlanabilirler.
 • Bulut bilişim geliştirilebilir özelliklere sahip olduğundan dolayı daha çok veri depolamak mümkündür.
 • Her yerde çalışan, kurulum gerektirmeyen sistem, büyük ve kurumsallaşmış firmalar açısından son derece önemlidir.

Maliyetleri düşük olması nedeniyle firmaların ekonomilerine de katkı sağlar.

Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
 • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
 • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
 • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.