Akıllı telefonların yaygınlaşması ve çok fazla kullanılmaya başlaması ile birlikte, özellikleri de çeşitli hale getirilmiştir. Bu noktada akıllı telefonların en önemli özelliklerinden bir tanesi olan NFC, kolay bir şekilde veri aktarımı sağlanmasına yardımcı olur. NFC nedir? nasıl kullanılır? Sorusunu yöneltenler, özellik hakkında bilgi sahibi olarak akıllı telefonlarından en verimli şekilde yararlanabilirler. Near Field Communication olarak da bilinen NFC, yakın alan aktarımı ya da iletişimi olarak nitelendirilebilir.


Dosya Paylaşımında Avantajlı

NFC sistemi ile birlikte farklı iki akıllı telefon arasında veri aktarımı sağlamak mümkündür. NFC nedir? nasıl kullanılır? Araştırmasında olanların telefonlarının ayarlar kısmına giriş yapmaları yeterlidir.

 • Ayarlar ve diğer sekmesi içerisinde bulunan NFC alanı üzerinden veri aktarımı aktifleştirilir.
 • Daha sonrasında ise istenen tüm belgeler, iki telefon birbirine yakınlaştırarak kolaylıkla aktarılabilir.
 • Böyle bir sistem hızlı bir şekilde verilerin cihazlar arasında gönderilmesi açısından son derece önemlidir.
 • NFC sistemleri sayesinde yalnızca görüntü değil aynı zamanda video ve ses kaydı da gönderilebilir.
 • Bluetooth özelliği ile birlikte veri aktarılmasına yardımcı olan süreç sayesinde akıllı telefon kullananlar belgelerini daha kolay bir şekilde gönderebilirler.

Kota sınırlaması yok: NFC ile kullanılabilecek herhangi bir kota sınırlaması yoktur. Bu nedenle kişiler istedikleri evraklarını kolaylıkla karşı cihaza aktarabilirler.


Android Cihazlarda Kullanma Fırsatı

Belirtilen özellik ilk olarak Android işletim sistemine sahip cihazlara getirilmiştir. İos işletim sisteminde de kullanılabileceği konuşulan hizmet henüz aktifleşmemiştir. NFC nedir? nasıl kullanılır? Hakkında bilgi edinmeden önce telefonun Android Beam kısmının incelenmesi gerekir.

 • Temassız veri aktarım özelliği olarak da belirtilen hizmet, akıllı telefonların daha çok tercih edilmesine zemin hazırlamaktadır.
 • ISO standartlarına uygun bir şekilde hazırlanan özellik, telefonlar birbirinden uzaklaştığında geçersiz hale gelir.
 • Dosyaların en hızlı ve güvenli bir sistem üzerinden aktarılabilmesi için cihazların birbirine yakın olması önemlidir.
 • Bluetooth dışında wifi ile de gerçekleşebilen işlem, akıllı telefonları yeni kullanmaya başlayanlar açısından avantajlıdır.

Şuan için yalnızca dosya gönderiminde kullanılan NFC, yakın zaman içerisinde gelişim göstererek daha farklı alanlarda da kullanıcılarına hizmet verecektir.

Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
 • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
 • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
 • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.