Topraklama, pek çok konutta ve işletmede kullanılan can güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olan bir işlemdir. Kurulan cihaz ile toprak arasında bir bağlantı kurulmasına destek veren işlem sayesinde, oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda can güvenliği saplanır. Hata akımı gibi problemlerin ortaya çıkması durumunda, topraklama sayesinde üründe en az hasar meydana gelir. Topraklama nedir? çeşitleri nelerdir? Sorusunu yöneltenler, hazırlanan projeler sayesinde sağlık açısından problem yaşamadan cihazları ya da makineleri kullanabilirler.


Can Güvenliğinin Sağlanması Açısından Önemli

Evlerde, iş yerlerinde ya da farklı mekanlarda can güvenliğinin sağlanması açısından topraklama son derece önemlidir. EN yani Avrupa standartlarına uygun bir şekilde oluşturulan topraklama yönetmeliği vatandaşların yaşadığı tüm mekanlarda kullanılmak zorundadır.

  • Topraklama nedir? çeşitleri nelerdir? Araştırmasındakilerin yönetmeliği incelemeleri bilgi edinmelerine zemin hazırlar.
  • Topraklama sayesinde makinelerde oluşabilecek kaçak akımlar, toprağa verilmekte ve yangın gibi tehlikelerin oluşması da engellenmektedir.
  • Topraklamanın olmadığı cihazlarda, hata akımına bağlı olarak ölümler bile meydana gelebilmektedir.
  • Konu hakkında uzman ve profesyonel isimlerin çalışması, evlerde ya da iş yerlerinde yaşayan kişilerin can güvenliklerinin sağlanmasına zemin oluşturur.

Koruma topraklaması: Tüm cihazlarda yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesi koruma topraklamasıdır. Cihazlarda oluşacak hasarı önlemek adına yapılan topraklama da direnç 5 ohm altında olarak belirlenmiştir. Motorların metal aksamlarında ve konutlardaki prizlerde belirtilen topraklama yönteminden yardım alınır.


Yıldırım Düşmelerine Karşı Topraklama

Doğal hava olaylarının meydana gelmesi, çok fazla yağış olması ve şimşek çarpması durumunda fonksiyon topraklaması önem taşır. Topraklama nedir? çeşitleri nelerdir? Konusunda fikir edinmek isteyen kişiler, tüm yöntemler konusunda bilgi sahibi olduklarında daha etkili koruma sağlayabilirler.

  • Direnç değeri 10 ohm altında olan fonksiyon topraklaması sayesinde yıldırım düşmesi durumunda makinelerin zarar görmesinin engellenmesi çalışılmaktadır.
  • Evlerdeki televizyon ya da beyaz eşya gibi pahalı parçalar, doğal afetlere karşı belirtilen yöntem ile birlikte korunabilir.
  • İşletmelerde kullanılan topraklamada ise aşırı gerilim hattına karşı önlem almaya çalışılmaktadır.

İşletme topraklaması sayesinde elektrik devrelerinde meydana gelebilecek aksaklıklarda önlenmektedir. Toprak direncinin ise 2 ohm altında olması önerilmektedir.

Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.