Voice Over Internet Protocol kelimelerinin kısaltılmış olan voip, interneti kullanarak ses görüşmesi yapmak anlamına gelmektedir. Son yıllarda sadece kişiler tarafından değil, birçok önemli kurum tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır. Voıp'nin işletmenize faydaları nelerdir ile alakalı olarak birçok değişik avantajdan bahsetmek mümkündür.


Voip Görüşmesi Nasıl Yapılır?

Voip ile görüşme yapmak oldukça basittir. Bunun için kodekler kullanılmaktadır. Bu kodekler sayesinde görüşmeler, şifreli bir biçimde karşı tarafa aktarılmaktadır. Bunun için ses kodeklerinin paket şeklinde internet sayesinde upload edilmesi gerekmektedir. Bu durum sadece sizin için değil, konuşma yapmış olduğunuz karşı taraf için de geçerlidir. Birçok değişik ses protokolü, bu iş için tercih edilmektedir. Bunlardan en meşhur olanı ise SIP adı ile bilinmektedir.


Voip Görüşmesinin Avantajları Nelerdir?

  • Voıp'nin işletmenize faydaları nelerdir ile alakalı olarak maliyetin düşük olmasından bahsetmek gerekmektedir. Çünkü bu görüşmeler internet üzerinden yapıldığı zaman daha az bir ücret üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Bu noktada sabit telefon numaralarının taşınması gerekmektedir.
  • İnternet tabanlı bir teknoloji olduğundan dolayı kanal sayısı da çok kolay bir şekilde arttırılabilmektedir. Bunun için 10 kanala kadar çıkmak mümkündür. Özellikle arama işlemlerinde bir kanal sınırının olmadığını belirtmek gerekmektedir. Bant genişliğinin çok fazla olması, büyük bir avantaj sağlamaktadır.
  • Sabit numaradan çağrı alabilmek adına android, iphone ve Windows alt yapılı cep telefonlarına uygulamayı yükleyebilirsiniz.
  • Bu görüşme sistemi içerisinde Ip PBX adı verilen bir santral sistemi söz konusudur. Bu sistem sayesinde esnek bir biçimde farklı çözümler üretmek mümkün olmaktadır. Özellikle çok fazla şubesi olan işletmeler, diğer temsilcilikleri ile ücret ödemeden görüşebilme hakkına sahip olabilirler. Ayrıca her yerden direkt olarak santrale bağlanabilme özelliği de vardır.
  • Voip sistemi içerisinde telefon numaralarını almak ücretsiz bir işlem olarak sunulmuştur. Ayrıca bu hizmet hızlı olarak verilmektedir.

Voıp'nin işletmenize faydaları nelerdir görüldüğü üzere birçok değişik avantaja sahiptir. Bu avantajlardan faydalanmak ve teknolojiye tam anlamı ile uyum sağlamak için void başvurusunu yapabilir ve görüşme maliyetlerinizi çok daha aşağıya rahatlıkla çekebilirsiniz.

Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.