Ürün Grupları

CX5100 Unified Conference Station

Ürün Kodu : 1260
Marka : Polycom
Ürün Özellikleri
Overview Share
Experience HD 1080p “around-the-table” video conferencing with Skype for Business

The Polycom CX5100 Unified Conference Station delivers a unique HD voice and video collaboration experience in Microsoft environments.

The CX5100 provides remote participants with 1080p HD active-speaker video that automatically tracks the flow of conversation. It also adds a unique 360-degree panoramic view of the conference room. Meetings are more productive and participants are clearly heard with Polycom’s legendary HD Voice technology, now featuring a dynamic audio range of 160Hz to 22,000Hz.

Reduce training costs with simple USB plug-and-play functionality that requires little or no training
Users connect a USB cable to their laptop and use the UC client they already know—no remote required
Lower support costs and realize a better ROI with increased room usage for collaboration
Technical Overview Share
360° HD 1080p USB camera with active speaker detection
Active speaker and panoramic video stream output
6m (20 foot) microphone pickup range
160 Hz – 22kHz audio processing
Optimized for use with Skype for Business clients and Polycom MSR series
Supports PC and Mac Skype for Business clients
Backward compatible with Lync 2013 and Lync 2010 (720p)
Add “around-the-table” video conferencing to Office 365 Skype for Business Online
Optional extension microphones are available. The CX5100 is a “USB only” solution. Customers who desire stand-alone SIP conference phone capability in addition to USB camera and audio connectivity should consider the CX5500.
Teknik Özellikler
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.