Ürün Grupları

CX5500 Unified Conference Station

Ürün Kodu : 1259
Marka : Polycom
Ürün Özellikleri
Overview Share
Experience 1080p “around-the-table” video with Microsoft Skype for Business

The Polycom CX5500 Unified Conference Station delivers a unique HD voice and video collaboration experience in Skype for Business environments.

The CX5500 provides remote participants with 1080p HD active-speaker video that automatically tracks the flow of conversation. It also adds a unique 360-degree panoramic view of the conference room. Meetings are more productive and participants are clearly heard with Polycom’s legendary HD Voice technology, now featuring a dynamic audio range of 160Hz to 22,000Hz. The CX5500 can also be used to place voice-only calls as an IP conference phone.

Reduce training costs with simple USB plug-and-play functionality that requires little or no training
Users connect a USB cable to their laptop and use the Skype for Business client they already know—no remote required
Lower support costs and realize a better ROI with increased room usage for collaboration
No need to provision a second conference phone in the room—the CX5500 also doubles as an IP conference phone when not used for Skype for Business video calls
Customers who do not need stand-alone SIP conference phone capability should consider the CX5100 (USB-only).

Technical Overview Share
360° HD1080p USB camera with active speaker detection
Active speaker and panoramic video stream output
6m (20 foot) microphone pickup range
160 Hz – 22kHz audio processing
SIP conference phone operation through Skype for Business or an IP PBX
Optimized for use with Skype for Business clients (PC and Mac)
Add “around-the-table” video conferencing and VoIP calls to Office 365 Skype for Business Online
Backward compatible with Lync 2013 and Lync 2010 (720p)
Optional extension microphones are available. Customers who do not need stand-alone SIP conference phone capability or who wish to use in Office 365 environments may also consider the CX5100 (USB-only).
Teknik Özellikler
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.