Ürün Grupları

HP 1920-8G Switch

Ürün Kodu : 1286
Marka : HP
Ürün Özellikleri
Standards-based switches range from plug-and-play simplicity to fully-managed with the performance needed to support bandwidth-intensive applications such as video. They are energy-efficient and many are backed by comprehensive lifetime warranties.

The HP 1920 Switch Series, part of the HP OfficeConnect portfolio, is designed for smaller organizations dealing with bandwidth-demanding applications. The switches are ideal for environments that require advanced features for granular control and where smart-managed flexibility is a must for easy network configuration and management.
Teknik Özellikler
Product specifications

Ethernet Technology
Gigabit Ethernet

Input Voltage
120 V AC

230 V AC

Management

SNMP v1, v2c, v3
RMON
MIB
DHCP
CLI
IMC
Telnet
Web Based Management
Management Port
Yes

Network Technology
1000Base-X

10/100/1000Base-T

Number of Network (RJ-45) Ports
8

Power Source
Power Supply

Port/Expansion Slot Details
8 x Gigabit Ethernet Network

2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot

Total Number of Network Ports
8

Form Factor
Rack-mountable

Wall Mountable

Package Contents

1920-8G Switch
Power Cord
Rack-Mount Kit
Console Cable
Documentation Set
Limited Warranty
Lifetime

Weight
1.98 lb

Height
1.7"

Width
10.5"

Depth
6.4"
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.