Ürün Grupları

Plantronics Blackwire C720-M USB Bluetooth Headset

Ürün Kodu : 1420
Marka : Plantronics
Ürün Özellikleri
Plantronics Blackwire C720-M
Connect the Plantronics Blackwire C720-M headset through USB or Bluetooth. A detachable cable includes a USB connector for plugging the headset into a compatible Windows or Mac OS computer, for use with a softphone, video conferencing application or other solution. Bluetooth can be used to connect the headset to a mobile device.

The Plantronics Blackwire C720-M headset offers wideband audio performance and noise cancellation. Digital signal processing enhances sound for more natural conversation. A2DP technology boosts music performance but can drain the battery when the headset is in wireless mode.

This version of the headset is optimized for Skype for Business. Ready for UC applications.

Plantronics Blackwire C720-M Headset Quick Specs:
Connectivity Type: Bluetooth & USB
Bluetooth: v2.1 + EDR, A2DP
Wireless Range: approx. 33 feet
Talk Time: up to 10 hours (6 with A2DP)
Standby Time: up to 10 days
Wearable Style: over the head
Speakers: stereo/dual
Voice Quality: wideband, hifi
Response: 20 Hz to 20 kHz
Microphone: boom mic
Mute Function: on detachable cord
Noise Cancellation: yes
Addt'l Buttons (On Cord): volume +/-, call answer/end
Enhancements: DSP
Plantronics Blackwire C720-M USB Bluetooth Headset Package Contents:
Plantronics Blackwire C720-M headset
Detachable USB cable
Durable carrying case
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.