Ürün Grupları

Plantronics Voyager Legend UC B235-M Bluetooth Headset

Ürün Kodu : 1417
Marka : Plantronics
Ürün Özellikleri
Plantronics Voyager Legend UC B235-M
The Plantronics Voyager Legend UC B235-M headset features Bluetooth for wirelessly connecting to a computer or mobile device. For computers and devices that do not have Bluetooth onboard, plug in the USB dongle. The dongle provides a Bluetooth connection to the headset.

Advanced technology in the headset includes wind blocking and hearing protection. Stop wind from interfering with conversations, powerful enough for chatting while in a convertible. Hearing protection limits sounds to a maximum volume of 118 dBA, reducing shocks from sound spikes.

This version of the Plantronics Voyager Legend UC B235-M headset is optimized for Skype for Business. It is compatible with Windows and Mac OS. Can update UC presence information on Lync and Skype.

Plantronics Voyager Legend UC Headset Quick Specs:
Connectivity Type: Bluetooth (with USB dongle)
Bluetooth: v3.0 + EDR, A2DP
Wireless Range: approx. 33 feet
Talk Time: up to 7 hours
Standby Time: up to 11 days
Wearable Style: over the ear
Speakers: mono/single
Voice Quality: wideband
Response: up to 6,800 Hz
Echo Cancellation: yes
Microphone: triple boom mic
Mute Function: inline
Noise Cancellation: yes
Addt'l Buttons: on/off, volume +/-, call answer/end
Enhancements: DSP
Plantronics Voyager Legend UC B235-M Bluetooth Headset Package Contents:
Plantronics Voyager Legend UC B235-M headset
Additional ear tips
Charging base
Portable charging case
USB dongle
Power supply
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.