Ürün Grupları

SoundStation Duo

Ürün Kodu : 1255
Marka : Polycom
Ürün Özellikleri
Overview Share
The only dual-mode conference phone for small and midsize rooms

The Polycom SoundStation Duo dual-mode analog/IP conference phone provides exceptional deployment flexibility and best-in-class investment protection. Designed for small to midsize rooms, SoundStation Duo is easy to set up and use. And, it delivers Polycom’s legendary audio performance. In VoIP environments, the SoundStation Duo conference phone delivers the most robust, standards-based interoperability in the industry.

Polycom HD Voice technology. Full-duplex audio. The latest in echo cancellation and resistance to interference from mobile phones and other wireless devices. These features and more help the SoundStation Duo conference phone deliver unrivaled group-conferencing experiences without distractions.

The Polycom SoundStation Duo provides:

Best-in-class investment protection - operates in analog telephony environments and supports the migration to VoIP
The broadest VoIP interoperability - compatible with a broad array of SIP call platforms to maximize voice quality and feature availability while simplifying management and administration
Strong, robust SIP software - leverages the most advanced SIP endpoint software in the industry, with advanced call handing, security, and provisioning features
Lower deployment and administration costs - Web-configuration tool makes setup simple and eliminates the need for a boot server
Technical Overview Share
Support for analog and IP telephony platforms
Interoperable with leading SIP-based PBX and softswitch platforms
24x7 reliability with automatic failover from IP to analog
Easy administration with no boot server required
Up to 10-foot (3-meter) microphone pickup range. Optional expansion microphones for even larger room coverage
Polycom HD Voice technology
2.5mm port for connection to mobile phones and PCs for Internet dialing
Teknik Özellikler
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.