Ürün Grupları

VVX 201

Ürün Kodu : 1162
Marka : Polycom
Ürün Özellikleri
Polycom VVX 201 Business Media Phone

The Polycom VVX 201 business media phone is a two-line SIP phone designed for small businesses and medium-sized organizations delivering HD Voice technology and a wide range of business telephony features.

Use the VVX 201 is a basic two line desk phone for call centers, retail environments and for shared/common-areas
Make more efficient and productive calls with Polycom’s HD Voice technology
Deploy the VVX 201 in hosted or premise-based environments
Reduce deployment and maintenance costs—the Polycom Zero Touch Provisioning and web-based configuration tool makes the VVX 201 simple to deploy, easy to administer, upgrade, and maintain
Leverage previous IT infrastructure investments—deploy VVX 201 business media phones on your existing network without needing to upgrade your call control platform
Technical Overview

2 line
132x64 monochrome backlit LCD
Polycom HD Voice up to 7 kHz on all audio paths (speaker, handset, headset)
2 x ethernet 10/100
Hard Keys: 12-key dialpad, home, speaker, mute, headset, volume
4-way navigation cluster with center "select" key
Skype for Business and Office 365 Cloud PBX interoperability (order "Skype for Business Edition" codes ending in "-019")
Teknik Özellikler
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.