Ürün Grupları

SBC300 Session Border Controller

Ürün Kodu : 1157
Marka : Dinstar
Ürün Özellikleri
Introduction:Dinstar SBC300 provides rich SIP-based services such as safe network access, robust security, system interworking, flexible session routing & policy management, QoS, media transcoding and media processing for small-and-medium telecommunication operators.
Teknik Özellikler
Dinstar SBC300 provides rich SIP-based services such as safe network access, robust security, system interworking, flexible session routing & policy management, QoS, media transcoding and media processing for small-and-medium telecommunication operators. With distributed multi-core processor, rear panel for non-blocking gigabit switching data network, embedded Linux operating system, SBC300 delivers high capability while achieves low power dissipation. It supports 300 concurrent SIP sessions and transcodes up to 100 concurrent calls, and allows encrypted sessions via TLS and SRTP. The session border controller supports transcoding of G.729, G.723, G.711, G.726, iLBC, AMR and OPUS.
Besides, SBC300 offers two E1 ports that are compatible with PBX to meet customers’ networking needs.
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.