Ürün Grupları

SBC3000 Session Boader Controller

Ürün Kodu : 1155
Marka : Dinstar
Ürün Özellikleri
Introduction:Dinstar SBC3000 provides rich SIP-based services such as safe network access, robust security, system interconnectivity, flexible session routing & policy management, QoS, media transcoding and media processing for small-and-medium telecommunication operators.
Teknik Özellikler
Dinstar SBC3000 provides rich SIP-based services such as safe network access, robust security, system interconnectivity, flexible session routing & policy management, QoS, media transcoding and media processing for small-and-medium telecommunication operators. With distributed multi-core processor, rear panel for non-blocking gigabit switching data as well as embedded Linux operating system, the session border controller delivers high capability while achieves low power dissipation. It is able to process up to 2000 concurrent SIP sessions and transcode 1500 concurrent calls. Meanwhile, it supports dual control boards and dual hot-swappable power supplies, and allows encrypted sessions via TLS and SRTP. Apart form traditional codecs like G.729, G.723, G.711 and G.726, SBC3000 also supports the transcoding of iLBC, AMR and OPUS.
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.