Ürün Grupları

Jabra Evolve 40 Duo Headset

Ürün Kodu : 1412
Marka : Jabra
Ürün Özellikleri
Jabra Evolve 40 MS Stereo
The Jabra Evolve 40 MS Stereo headset is certified by Microsoft and optimized for Skype for Business. The headset’s 3.5mm connector is ready for mobile devices. To connect the headset to a PC or computer, use the included Jabra Evolve Link, which features a built-in USB adapter. This headset is ideal for VoIP telephony or music playback. The Link device also includes inline buttons to control the headset’s volume, call answer and end, microphone mute, and the headset’s busy light indicator.

When the Jabra Evolve 40 MS Stereo headset is not being used for telephony, the microphone can be clicked onto the headband. Leatherette ear cushions make the dual speakers comfortable to wear. Onboard technology like digital signal processing, wideband audio support and noise cancellation improve phone calls and music.

Jabra Evolve 40 MS Stereo Headset Quick Specs:
Connectors: 3.5mm on headset, USB on controller
Controller Buttons: volume, answer/end, mute, busy light
Wearable Style: over the head
Speakers: stereo/dual
Voice Quality: wideband, hifi
Enhancements: DSP
Microphone: boom arm
Sensitivity: standard (E-STD)
Mute Function: yes
Noise Cancellation: yes
Jabra Evolve 40 Wired Headset Package Contents:
Jabra Evolve 40 MS Stereo headset
Jabra Evolve Link/Controller
Soft pouch
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.