Ürün Grupları

Plantronics Savi W740-M Convertible Wireless Headset

Ürün Kodu : 1413
Marka : Plantronics
Ürün Özellikleri
Plantronics Savi W740-M
The Plantronics Savi W740 headset is optimized for Skype for Business. A convertible 3-in-1 form factor lets you configure the wearable style of your headset to your comfort specifications. The headset features seven hours of talk time and a 350-foot wireless radius.

A monaural speaker enables the wearer to participate in conversations in the office without having to take off the headset. The microphone on the Plantronics Savi W740 includes noise cancellation for blocking background noise. Wireless transmissions between the base and headset rely on secure DECT. Built-in Bluetooth on the base can operate with Bluetooth-enabled devices.

Plantronics Savi W740-M Wireless Headset Quick Specs:
Connectivity Type: DECT, Bluetooth
DECT Range: up to 350ft
Wearable Style: 3-in-1; over-the-ear, headband, behind-the-head
Talk Time: up to 7 hours
Speakers: single; mono/monaural
Frequency Response: up to 6,800Hz
Microphone: boom mic
Noise Cancellation: yes
Optimization: for Microsoft Lync
Plantronics Savi W740M Convertible Headset Package Contents:
Plantronics W740-M base
Convertible monaural headset
Telephone interface cable
Power supply
Çağrı Merkezi altyapında kullanılan tüm teknoloji ürünlerinin yanı sıra telekominikasyon ve aktif network cihazları ile ilgili tüm blog yazılarımıza buradan ulaşın.
  • Bulut tabanlı internet platformu üzerinden hizmet veren ve şirkette herhangi bir telefon santrali bulundurmaya ihtiyaç duyulmayan yeni nesil telefon sistemine literatürde bulut santral adı verilmektedir.
  • Gelişen teknoloji, iletişim tekniklerinin arttırılması için çok önemli bir fırsattır. Bu yüzden de sürekli olarak günümüzde kullanılan teknolojik araçlar, farklı platformlar üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Şirketlerin başarılı olmasının arkasında, teknolojiden faydalanma oranları da önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de kurumsallık adı altında, birçok yeniliğin şirket sistemine doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekir.